Öğrenciler İçin Yurtdışı Fırsatları: Erasmus +

Öğrenciler İçin Yurtdışı Fırsatları: Erasmus +

İletişim ve ulaşım teknolojilerindeki ilerleme arttıkça, toplum bireyleri geçmişe kıyasla günümüzde Dünya’nın bilinmeyen yerlerini tanıma imkanına erişiyor. Farklı insanlar, yaşamlar ve yerleri tanımak ve bunlarla etkileşime girebilmenin verdiği haz ve tüm bunların bireye kazandırdığı deneyimler, özellikle kariyer yoluna atılacak ve yoğun çalışma hayatına başlayacak olan gençleri oldukça cezbetmekte.

 

Peki, bu durumda ne yapmalı, nereye, nasıl gitmeli?

 

Coğrafi avantajlarımıza baktığımızda ülkemiz Dünya’nın cazibe merkezlerinden Avrupa’ya çok yakın bulunuyor. O halde, öğrenci bütçesini de göz önünde bulundurarak yurtdışına nasıl çıkabiliriz? Bu soruya genelde Work and Travel, Work and Study veya dil okullları gibi klasik cevaplar verilirken, ben bu yazımda son zamanlarda bilinirliği artmış olsa da hakettiği popülerliğe erişmemiş olan “Erasmus +” projelerinden bahsedicem.

 

Erasmus+ Nedir?

 

Erasmus + projeleri genel anlamda gençlerin kendilerini geliştirmeleri ve kaynaşmalarını amaçlayan ve Avrupa Birliği tarafından fonlanan projeler olarak tanımlanabilir. Bu projeler genel anlamda üçe ayrılır; Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH veya İngilizce olarak EVS) gençlik değişimleri ve eğitim kursları.

 

Avrupa Gönüllü Hizmeti nedir?

 

Avrupa Gönüllü Hizmeti gençlerin Avrupa’da herhangi bir dernek veya kuruluşta gönüllülük esasında çalıştığı ve tüm masraflarının karşılandığı bir programdır. Diğer programlarla kıyaslandığında daha uzun sürede gerçekleştirilir. 2 aya kadar olan gönüllülükler kısa dönem, 2 – 12 aya kadar yapılan gönüllülükler ise uzun dönem olarak adlandırılır ve uzun dönem gönüllülük yapan katılımcılar 2. kez programa katılım gösteremezler.

 

Gençlik değişimleri ve Eğitim Kurslarının özellikleri nelerdir?

 

Gençlik değişimleri ve eğitim kursları ise 5 ila 21 güne kadar değişebilen sürelerde ve belirli bir tema etrafında (sağlık, spor, doğa, medya, kişisel gelişim gibi) gerçekleştirilen projelerdir. Gençlik değişimleri çok yoğun olmayan, genelde gençlerin kaynaşmasını ve belirlenen konularda bilinçliliklerinin artırılmasını amaçlayan projelerdir.

Eğitim kursları ise genel anlamda yoğun içeriğe sahip, katılımcılarına belirli bir konuda yetkinlik kazandırmayı amaçlayan ve katılımcılar vasıtasıyla toplumsal etki sağlama amacı güden projelerdir. Bu programlar yoğun olsa da, ilgilendiğiniz bir konu üzerine gerçekleştirildiği takdirde kariyeriniz ve iş yaşamınız için oldukça yarar sağlayan yetenekler edinmenizi ve var olan yeteneklerinizi geliştirmenizi sağlayabilir.

Hem gençlik değişimlerinde, hem de eğitim kurslarında tüm katılımcıların konaklama, yeme-içme ve tüm ulaşım giderleri karşılanır. Bu durumda tamamen ücretsiz olan bu programlar ile birçok ülkeye gidebilir, birçok kenti gezip yeni kültürleri tanıyabilir ve değişik ülkelerden yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

 

Katılmak için yapılması gerekenler:

 

Tüm bu programlar için tek yapmanız gereken pasaportunuzu aldıktan sonra projelere başvurunuzu yapmak. Gerisi tamamen siz, Avrupa ve arkadaşlarınıza kalmış!

 

Program hakkında ayrıntılı bilgi için:

ua.gov.tr

 

Katılımcı arayan projelerden haberdar olmak için:

https://www.facebook.com/groups/erasmus.plus.turkey/

https://www.facebook.com/groups/turkiyeprojeofisi

 

 

Alperen Bayram

İstanbul Yıldız Takımı

 

 

Diğer Resmi Belge Yazıları


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akdeniz Karpaz Üniversitesi Tanıtım Filmi (2013)

Amasya Üniversitesi Tanıtım (2006-2011)

Gençlerin yerel yönetimlere katılması gerek.

Kuaförlük ve Güzellik Hizmetleri

İstanbul Üniversitesi Tanıtım Filmi (2010)

EMBARK: Connecting talented young Syrians with business leaders

Pamukkale Üniversitesi Tanıtım Filmi - 2012

GDN'liler Anlatıyor: Yıldız Takımı Kayseri - Sare Nur Tekin