Gıda Sektörü İçin Kariyer Rehberi - 1

Gıda Sektörü İçin Kariyer Rehberi - 1

Gıda sektörü, dünya nüfusunun ve dolayısıyla gıda üretiminin artmasıyla birlikte daha stratejik bir alana dönüşüyor. Türkiye’de gıda sektöründe 2015 yılı itibariyle faaliyet gösteren 42 bin 560 işletmede, 486 bin kişi istihdam ediliyor. Küreselleşmenin artık her alanda geçerli olduğu dünyamızda, kariyer alanında da “büyük” düşünmek gerekiyor. Ülkemizde yatırım yapmış olan birçok uluslararası firma ne istediğini bilen, kendini alanında geliştirmiş veya geliştirmeye açık çalışanlar arıyor. Öngörü kabiliyeti yüksek ve vizyon sahibi ulusal bazlı firmalar da kurumsallaşma adına rakiplerini geride bırakmak için çalışanlarının kariyer planlamasına önem vermeye başladı. Bu noktada hem yeni mezun olmuş ve tabiri caizse iş dünyasına atılmadan kendini “sudan çıkmış balığa” dönmüş hisseden gençlerimize hem de iş arayışında olan sektör çalışanlarına yönelik bir kariyer rehberi derledik. Bu rehber yalnızca sektör çalışanlarına veya iş arayışında olanlara değil, işverenlere de yol gösterebilir.

 

Gıda sektörünün belli başlı kariyer profilleri hakkında fikir sahibi olmanız için agcareers.com‘dan derlediğimiz bu rehbere, kendimizden de bir şeyler katarak son şeklini verdik. Gıda sektöründe ve alt sektörlerde karşılığını bulabileceğimiz 14 adet profili, iş tanımlarını, eğitim gerekliliklerini ve potansiyel sektörleri bu yazıda ve bu yazının devamından bulabilirsiniz:

 

 

1) Üretim Şefi / Vardiya Amiri:

İş Tanımı: Bir veya daha fazla üretim hattından sorumludur. Belirli standartlarda düşük maliyetle yüksek verim sağlar, geliştirilecek, üretilecek ve pazarlanacak ürünler için politikalar ve prosedürler belirler, düzenleyici rehber ve eğitimler düzenler.

Gerekli Eğitim: Lisans düzeyinde Gıda Bilimi ve Teknolojisi, Gıda Mühendisliği ve ilgili mühendislik dalları.

Potansiyel Sektörler: Gıda üretimi, gıda bileşenleri üretimi, gıda ile temas eden malzeme üretimi yapan şirketler.

 

2) Üretim Müdürü:

İş Tanımı: Bir şirketin başarılı üretim yapması ile ilgili olan tüm günlük aktiviteleri izler, üretim şeklini, çalışma koşullarını belirleyen planlar hazırlar, hazırlanan planları revize eder, üretim etkinliği, güvenliği, iş ve işçi sağlığı gibi faktörleri, müşteri talepleri gibi konuları göz önünde bulundurarak üretimin gerçekleştirilmesini sağlar, planlanan işlerin zamanında ve uygun maliyetle yapılıp yapılmadığını kontrol eder.

Gerekli Eğitim: Gıda Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, lisans düzeyinde Gıda Bilimi ve Teknolojisi ve ilgili bölümler.

Potansiyel Sektörler: Gıda üretimi yapan tüm firmalar.

 

3)Gıda Güvenliği Uzmanı:

İş Tanımı: Gıda güvenliği standartlarını sağlamaktan sorumludur, işlenen, paketlenen ve sevk edilen ürünleri bu standartlara göre denetler, konusuyla ilgili raporlamalar yapar, matematiksel ve kimyasal prosedürlere göre üretimle ilgili formülleri, yüzdeleri ve faktörleri hesaplar.

Gerekli Eğitim: Lisans düzeyinde Gıda Bilimi ve Teknolojisi, Kimya, Mikrobiyoloji, Gıda Mühendisliği ve ilgili mühendislik dalları.

Potansiyel Sektörler: Gıda üretimi yapan firmalar, özel sektörde ve kamuda gıda denetimi yapan kuruluşlar.

 

4) Kalite Kontrol Uzmanı:

İş Tanımı: Hammadde, ara ürün ve son ürünlerin standartlara uygunluğunu kontrol eder, spesifikasyonlara ve müşteri isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlar, raf ömrü kontrollerinin yapılmasını sağlar, kullanılan alet, cihaz ve ekipmanların kalibrasyonunu koordine eder, müşteri şikayetleri için aksiyon alır.

Gerekli Eğitim: Lisans düzeyinde Gıda Bilimi ve Teknolojisi, Gıda Mühendisliği, Kimya ve ilgili bölümler.

Potansiyel Sektörler: Gıda üretimi yapan tüm firmalar

 

5) Kalite Güvence Yöneticisi:

İş Tanımı: Gıda işletmelerinin, gıda otoritelerinin kalite kurallarına uymasını sağlar, hammadde, ara ürün ve son ürünlerin kalite kontrolüne dair kurallara uyulmasını sağlar, ürünlerin kalite, miktar ve bileşimine dair yapılan ölçümlerin test edilmesi ile ilgili raporlar hazırlar, uygunsuz ürünleri tanımlar.

Gerekli Eğitim: Lisans düzeyinde Gıda Bilimi ve Teknolojisi, Kimya, Mikrobiyoloji, Gıda Mühendisliği ve ilgili mühendislik dalları

Potansiyel Sektörler: Gıda üretimi, gıda bileşenleri üretimi, gıda ile temas eden malzeme üretimi yapan işletmeler, özel sektörde ve kamuda gıda denetimi yapan kuruluşlar, oteller

 

 

 

GDN Konuk Yazarı:

 

Hayri Yılmaz

www.gurmik.co

Diğer Resmi Belge Yazıları


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GDN MT: Proje Koordinatörü

Salim Kadıbeşegil'in Kariyer Yolculuğu

Kağıt Üretimi Sektörü

Tıbbi tanıtım temsilcisi

Teknik Planlama Ekibinin görevleri nelerdir?

Yeditepe Üniversitesi 2011-2012 Tanıtım Filmi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tanıtım Filmi - 2013

Afyon Kocatepe Üniversitesi Tanıtım Filmi (2013)