Gıda Sektörü İçin Kariyer Rehberi - 2

Gıda Sektörü İçin Kariyer Rehberi - 2

Gıda Sektörü için Kariyer Rehberinin ikinci yazısı ile karşınızdayız. Birinci yazımızda bahsedilen mesleklerden devam ediyoruz:

 

6) Kalite Güvence Uzmanı:

İş Tanımı: Kalite Güvence Yöneticisine bağlı olarak çalışır, belirlenen politika ve prosedürlerin uygulanmasını kontrol eder, hammaddeden son ürüne kadar geçen sürede belirlenmiş prosedürlere uygunluğu kontrol eder, müşteri taleplerine ve müşteri şikayetlerine çözüm üretir. Belirli aralıklarla kalite sistemine yönelik düzeltici aksiyonları içeren raporlamaları yapar

Gerekli Eğitim: Gıda Mühendisliği, lisans düzeyinde Gıda Bilim ve Teknolojisi, Kimya ve ilgili bölümler

Potansiyel Sektörler: Gıda üretimi yapan firmalar, oteller, laboratuvarlar.

 

7) Ürün/Kalite Denetçisi:

İş Tanımı: Firmaların üretim proseslerini izler, kalite yönetim sistemlerini ve gıda güvenliği sistemlerini denetler, çeşitli numuneler alır, kalite etkinliğini ölçer, şirkete gelen müşteri şikayetlerinin nasıl cevaplandığını kontrol eder, kimyasal maddelerin iş güvenliği ve işçi sağlığına uygun kullanımını izler, sistem raporlamaları yaparak üretim ve kalite birimlerini puanlar.

Gerekli eğitim: Gıda Mühendisliği ve ilgili mühendislik dalları, lisans düzeyinde Gıda Bilimi ve Teknolojisi, Kimya, Biyoloji, Mikrobiyoloji

Potansiyel Sektörler: Gıda üretimi yapan firmalar, gıda ile temas eden malzeme üretimi yapan firmalar, özel sektörde ve kamuda denetleyici kuruluşlar.

 

8) Diyetisyen:

İş Tanımı: Diyet programları, sağlıklı gıda seçimi ve diyetlerin değişimi konularında tavsiye isteyen bireylerle veya şirketlerle çalışır, bireylerin beslenme programlarının planlanmasını, uygulanmasını ve değerlendirilmesini koordine eder, hasta gözetiminin kalitesi için aile hekimleriyle ve diğer sağlık personelleriyle çalışır.

Gerekli Eğitim: Beslenme ve Diyetetik

Potansiyel Sektörler: Gıda ve gıda bileşeni üretimi yapan firmalar, restoranlar, okullar, oteller, ilgili devlet kurum ve kuruluşları.

 

9) Ürün Geliştirme Uzmanı / Ar-Ge Uzmanı

İş Tanımı: Ambalajlama, dondurma, depolama gibi prosesleri araştırır, yeni reçeteler geliştirir ve mevcutları yeniler, gıda işleme tesisleri için yeni ekipmanlar ve testler geliştirir, proseslerin ve ekipmanların maliyetlerini kaydeder ve değerlendirir, gıda üretim standartlarını oluşturmak ve problemleri tanımlamak için kalite güvence ekibiyle birlikte çalışır.

Gerekli Eğitim: Lisans / yüksek lisans düzeyinde Gıda Bilimi ve Teknolojisi, Kimya, Gıda Mühendisliği ve ilgili bölümler

Potansiyel Sektörler: Gıda ve gıda bileşeni üreten firmalar, devletin denetleme kuruluşları, üniversiteler.

 

10) Ar-Ge Teknikeri

İş Tanımı: Ar-Ge projelerinde takıma ve uzmana yardım eder, doğru numune hazırlığını sağlar, kayıtları tutar, laboratuvar operasyonlarını gerçekleştirir, kimyasal prosedürlere göre reçeteler oluşturur, geliştirir ve hesaplamaları yapar.

Gerekli Eğitim: Ön lisans düzeyinde Kimya, Biyoloji, Gıda Bilimi ve Teknolojisi (bazı işverenler lisans düzeyinde eğitim isteyebilirler)

Potansiyel Sektörler: Gıda ve gıda bileşeni üreten firmalar, devletin denetleme kuruluşları, üniversiteler.

 

11) Gıda Teknikeri / Teknoloğu

İş Tanımı: Gıda üretimi, geliştirilmesi ve kalite kontrolünde görev alır, ürün spesifikasyonlarını yazar, mevzuata uygun ambalajlama ve etiketleme kontrollerini gerçekleştirir, numuneler alır, analizler yapar ve sonuçları raporlar.

Gerekli Eğitim: Ön lisans düzeyinde Gıda Bilimi ve Teknolojisi, gıda ile ilgili diğer ön lisans programları

Potansiyel Sektörler: Gıda üretimi yapan tüm firmalar, gıda ile temas eden malzeme üretimi yapan firmalar, gıda laboratuvarları

 

12) Fermantasyon Uzmanı:

İş Tanımı: Fermantasyon işlemindeki mikroorganizmalar ve gıda ile ilişkileri hakkında çalışmalar yapar, fermantasyon pilot tesisini ve türlerle ilgili izleme programlarını denetler, üretimde kullanılan mevcut türlerin geliştirilmesi için mikrobiyoloji araştırmalarını yönetir, muhtemel bulaşmaları önlemek için çalışmalar yapar.

Gerekli Eğitim: Gıda Mühendisliği, lisans düzeyinde Biyoloji, Biyoteknoloji, Biyokimya (mikrobiyoloji alanında yüksek lisans talep edilebilir).

Potansiyel Sektörler: Fermantasyon teknolojisi kullanan gıda işletmeleri (sirke, turşu, vb. üreticileri, bazı alkollü içecek üreticileri gibi), araştırma laboratuvarları, üniversiteler.

 

13) Tadım Uzmanı:

İş Tanımı: Yiyecek ve içecekler için tatlandırıcılar geliştirir, ürünlerdeki tatlandırıcı konsantrasyonlarını kontrol eder, uygun tatta renkte ve yapıda ürünler için proses dizayn eder, hakkında bilgi olmayan tatlandırıcılar için tadım performansları gerçekleştirir ve sonuçları raporlar, zeytinyağı, şarap gibi tat profiliyle öne çıkan ürünlerde tadım sonuçlarına göre sınıflandırma yapar.

Gerekli Eğitim: Gıda Mühendisliği, Kimya veya ilgili bölümler.

Potansiyel Sektörler: Aroma, tatlandırıcı üreticileri, yeni ürün geliştiren gıda firmaları, zeytinyağı üreticileri, şarap üreticileri, Ar-Ge laboratuvarları.

 

14) Gıda Stilisti:

İş Tanımı: Türkiye’de geçerliliği fazla olmayan bir iş tanımı olmakla birlikte gelişmeye açık bir alandır, yiyecekleri sunuma ve reklam amaçlı çekimlere hazırlar, pazarlama departmanı çalışanlarıyla koordineli çalışır.

Gerekli Eğitim: Bu alan için özel bir akademik eğitim gerekmemekle birlikte sanat çalışmalarına yatkınlık, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri, Aşçılık, Turizm ve Otelcilik bölümleri.

Potansiyel Sektörler: Oteller, restoranlar, gıda sektörüne yönelik ajanslar, hava yolu şirketleri, serbest çalışma.

 

 

Umuyoruz ki bu derleme, gıda sektöründe hangi işin hangi yetkinlikle yapılabileceği ve yol gösterici olması bakımından hangi profilin kimler için uygun olduğu hakkında bilgi tabanlı fikir vermesi bakımından faydalı olur.

 

 

Diğer Resmi Belge Yazıları


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kasımpaşa Çok Programlı Lisesi Tanıtım Filmi

Uludağ Üniversitesi 2013 Tanıtım Filmi

TÜSİAD "Ne Okusam? Ne Olsam?" Projesi - Serkan Sevim (Girişimci - Bilişim)

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tanıtım Filmi (2013)

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Tanıtım Filmi (2012)

Taner Özdeş: Başarıyı Getiren Etmenler

UPS Tanıtım Videosu

Afyon Kocatepe Üniversitesi Tanıtım Filmi