ORGANİK KİMYA

ORGANİK KİMYA

Organik Kimya İle Gelecek Daha Net

Bu proje Organik Kimya, Sivil Toplum İçin Destek Vakfı ve Gelecek Daha Net işbirliğinde gerçekleştirilmektedir. Bu proje ile, kimya sektöründe kariyer yapmak isteyen gençlerin; Organik Kimya Gönüllüleri ile etkileşim kurmaları ve kariyer hedeflerini planlamalarına destek olunmasını hedeflenmektedir. Kimya ile ilgili alanlarda eğitim gören gençleri kimya sektöründe çalışmaya motive etmek, yönlendirmek hedeflenmektedir. Proje; ilgili alanlarda eğitim gören gençlerin, sektördeki ilham verici kişiler ve sektör ile etkileşim kurma fırsatı sağlayacaktır.

1-Organik Kimya Gönüllüleri ile Mentorluk Görüşmeleri

Kimya sektöründe çalışmak isteyen 25 genç ve Organik Kimya gönüllüsü 25 mentor ile mentorluk görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

  • Tüm Türkiye’den 18-25 yaş arası kimya sektöründe yer çalışmak isteyen gençler katılacaktır
  • Her bir eşleşmede 3’er görüşme olmak üzere toplam 75 saat mentorluk görüşmesi gerçekleştirilecektir

2-Organik Kimya Gönüllüleri ile Webinar Seansları

Organik Kimya gönüllüleri ile birlikte kimya sektöründe kariyer olanakları ve sektörel deneyimleri aktarmak için 10 webinar gerçekleştirilecektir. Farklı departmanlarda çalışan uzmanlar, gençlerle bu webinarlarda bir araya geleceklerdir. Webinarlar, mentorun görüntülü ve sesli olarak paylaşımda bulunduğu, çoklu katılımlı ve sanal sınıf sistemi mantığında yapılan seanslardır.

 3-Meslek Tanıtım Videoları

Proje kapsamında kimya sektörünü tanıtan 5 farkı Meslek videosu Organik Kimya gönüllüleri ile azırlanacaktır. Mesleklerin gerektirdiği; yetkinlikler, mesleğin iyi ve zor yanları, mesleği yapan kişilerinin bir gününün nasıl geçtiği gibi konularda bilgiler videoların içeriğini oluşturacaktır.

4-Gelecekten Bir Gün Staj Programı

  • Kimya sektöründe çalışmak isteyen 10 genç, Organik Kimya’nın 5 farklı departmanınında kısa süreli olarak staj yapacaklardır. Gençler ilgilendikleri mesleği yapan bir profesyonel ile eşleşip, ziyaret süresini birebir o kişi ile birlikte geçirecektir.

5-Goals For Good Programı

  • Goals For Good; kimya sektöründe çalışmak isteyen gençleri, kendi refahlarının yanı sıra diğer insanların ve dünyanın refahı için de iyi olan hedefler belirlemeleri ve bu hedeflere ulaşmaları konusunda desteklemeyi amaçlayan uluslararası bir programdır. Proje kapsamında 25 genç ile 2 grup halinde Goals For Good programı uygulanacaktır.

PROJENİN BEKLENEN SONUÇLARI

  • Gençlerin, kimya sektörü ve sektörde yer alan pozisyonlar hakkında bilgilerinin artması.
  •  Kimya sektörünün, bir istihdam olanağı olarak 18-25 yaş aralığındaki gençlerin gündemine getirilmesi.
  •  İlgili alanlarda çalışmak isteyen gençler ile Organik Kimya Gönüllüleri arasında karşılıklı etkileşiminin sağlanması.
  •  Kimya sektöründe çalışmak isteyen gençlerin çevrelerine ve topluma duyarlılıklarının ve sosyal sorumluluk bilinçlerinin arttırılması.