EMBARK PROJESİ

EMBARK

Embark, Türkiye’de üst düzey iş liderlerini, mültecileri ve ev sahibi topluluk gençlerini bir araya getiren benzersiz bir girişimdir. Program, fikir alışverişinde bulunmak, anlayış geliştirmek, becerileri artırmak ve anlamlı bağlantılar kurmak için çeşitli aktiviteler sunar.

Gelecek Daha Net bünyesinde 2018 yılından beri devam etmekte olan Embark Programı kapsamında, her uygulama döneminde sosyal uyumu ve ekonomik katılımı teşvik etmek için gençlerden ve liderlerden oluşan  ilham verici bir topluluk yaratmayı hedefliyor.

Embark Projesi’nde inovatif bir uygulama olan tersine mentorluk programı, beceri geliştirme kampları, sosyal girişimcilik kampları, profesyonel eğitimler ve sosyal uyum toplantıları yer almaktadır.

Proje hakkında detaylı bilgiye https://www.embarkproject.com/ adresinden ulaşabilirseniz

2018’den bu yana tersine mentorluk programına 200 Suriyeli göçmen ve Türk genç katılmıştır. Aynı zamanda sunulan beceri geliştirme kamplarına 400’den fazla genç katılmıştır. Embark Projesi’ne iş dünyasından 20’den fazla firma ve 150’den fazla lider destek vermektedir.

Embark Projesi başarılarından ötürü Fransa Cumhurbaşkanı tarafından düzenlenen 2018 Paris Barış Konferansı’nda ekonomik içerme ve gençlerin güçlendirilmesi alanında örnek proje olarak seçilmiştir. 2019 yılında EBRD Genel Kurul Toplantısı’nda ve daha birçok uluslararası ve yerel platformda iyi uygulamalar kategorisinde örnek gösterilmiştir. 2021 yılında ASHOKA Hello Europe Programı kapsamında göç alanında öncü bir girişim (changemaker for migration) olarak seçilmiştir.

Embark Projesi, 2022-2023 döneminde “PEP-Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi” programı kapsamında, Alman Federal Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilmekte, Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu (GİZ) ve Gelecek Daha Net Gençlik Platformu (GDN) iş birliği ile yürütülmektedir. Gençleri Embark Akademi kişisel ve profesyonel gelişim eğitimleri, tersine mentorluk, ideaton gibi aktiviteler yoluyla Türkiye’nin önemli şirketlerinde kariyer olanaklarına erişim fırsatları ile buluşturuyoruz.  Katılımcı gençler ilk olarak Embark Akademi kapsamında yoğun bir eğitim sürecinden geçecekler. Eğitim süreçlerinin tamamlanmasının ardından tersine mentorluk ve proje geliştirme süresince birinci elden deneyim kazanma imkanı bulurken program boyunca farklı etkinlik ve toplantılar ile sosyal ve profesyonel networklerini geliştirme imkanı bulacaklar. Programı başarıyla tamamlayan gençleri Türkiye’nin önde gelen firmalarında kariyer imkanları bekliyor!
PROGRAM YORUMLARI
Testimonial_1

I am sure we deeply touched each other’s life, developed a relationship based on trust and found solutions together coming from different generations and cultures. – Mentor youth, 2018

Testimonial_2

It was an inspirational journey for me through which we found new ideas that I can implement in my organization. – Mentee/business leader, 2020