Medyada GDN

gdn nedir?

GELECEK DAHA NET GENÇLİK PLATFORMU, Türkiye’deki gençlerin doğru eğitim, meslek ve hayat seçimleri yapmalarını sağlayacak bilgi, beceri ve bağlantılara sahip olmaları hayalinden ortaya çıktı.

Gençlerin hayatlarıyla ilgili bilinçli kararlar alabilmeleri, hayatlarının hakimi olmaları, proaktif bireyler olmaları önemli çünkü dünyanın gençlere ihtiyacı var. Geleceğimizi şekillendiren kurumları yönetecek genç liderlere ihtiyaç var. Bilinçli, duyarlı, topluma katkı yapacak, kaynakları doğru kullanacak, üreten ve insan gelişimini sağlayacak bireylere ihtiyaç var.

İşte bunun için gençlere yatırım çok değerli, geri dönüşü dünyayı kurtaracak bir yatırım bu!

Gençler hayatlarının en önemli kararlarını alırken yalnızlar ve bilinçli karar almalarını sağlayacak araçlardan yoksunlar.

Nüfusunun yarısı 30 yaşın altında olan, 14-25 yaş nüfusun %17 ve genç işsizliğinin %18 olduğu bu ülkede gençler hayatlarıyla ilgili kararları verirken ihtiyaç duydukları bilgi ve yönlendirmelere ulaşamıyorlar. Kendilerini yeterince tanımıyorlar, meslekleri ve opsiyonları bilmiyorlar. Dolayısıyla kendilerine uygun meslek ve alanları belirlemekte zorlanıyorlar. Etraflarından duyduklarıyla ve teorik bilgilerle hayatlarının en önemli kararlarını alabiliyorlar.

Diğer taraftan, aslında sorunla birebir ilişkili profesyoneller de doğru elemanları arıyorlar, şirketler yaptıkları yatırımın geri dönüşünü hesaplıyorlar.Sorunun iki tarafındaki bu paydaşlar birbirlerinden çok kopuklar. Biraraya gelmelerini sağlayan mekanizmalar çok yetersiz ve eşitsiz.

Bu arada profesyonel hayatta olup da gönüllü olarak gençlere yol göstermek isteyen çok ciddi bir potansiyel olduğunu keşfettik zaman içinde ve umduğumuzdan çok daha fazla kişi kendi isteğiyle platforma dahil oldu. Bu da bize güç verdi. İnsanlar paylaşmak ve katkı yapmak istiyorlar ama bağış yapmak dışında, zahmetli olmayacak bir format bulmak kolay değil Türkiye’de.

GDN sayesinde bu çok kolay, doğru öğrenciyle eşleştirildikten sonra bilgisayarınızın başında olmanız ve onunla sohbet etmeniz yeterli ama aslında sağladığınız bilgiler altın değerinde!

Ayrıca, paylaşmak çok değerli. Paylaştıkça sorunlar çözülüyor, eksikler gideriliyor ve mesafeler yakınlaşıyor. Gelecek Daha Net platformu da işte paylaşarak güçlenmeyi ve geleceği anlamlı kılmayı sağlıyor

Daha fazla katkı yapmak isteyenler için de farklı gönüllülük imkanları sunuyoruz. Üniversitelere gidiyoruz, gönüllülerimizi gençlerle buluşturuyoruz, meslek videoları çekiyoruz ve sistemin gelişmesi için iki tarafın da desteğine çok ihtiyacımız var.

Yaptığımız ana şey aslında sorunun tarafları olan bu iki grubu biraraya getirmek ve birbirlerinden öğrenmelerini sağlamak. Bunun için de teknolojiyi kullanıyoruz ve bilgiye sahip olanla bilgiye ihtiyacı olanı buluşturuyoruz.

Bunu da online ve offline rehberlik, mentorluk, eğitimler, buluşmalar, videolar gibi beceri gelişimi araçlarını yaratıcı şekilde kullanarak yapıyoruz.

Türkiye’nin yaygın internet erişimini kullanarak profesyoneller ve gençler arasında zaman ve mekan sınırlarını kaldırıyoruz. Van’daki genç İstanbul’daki profesyonel ile konuşuyor…

Sorunun iki tarafındaki gençler ve profesyoneller hem sistemden faydalanıyor hem de sisteme katkı yapıyorlar, bu da bizim gittikçe büyüyen ve aidiyet duygusu oluşturan bir yapıya dönüşmemize imkan sağlıyor.

Almak bir süre sonra değersizleşiyor ama alırken vermek, ya da verirken aldığını farketmek bağlılığı artıyor ve sistemin kendiliğinden doğal şekilde gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlıyor.