GENÇLİĞİN KİMYASI

Gençlİğİn kİmyası

Organik Kimya, Sivil Toplum İçin Destek Vakfı ve Gelecek Daha Net Gençlik Platformu iş birliği ile kariyerini kimya sektöründe şekillendirmek isteyen gençlerin kimya sektörünü ve bu sektördeki farklı meslek kollarını daha iyi tanımalarını sağlamak ve kariyer yolculuklarına destek olmak amacıyla Gençliğin Kimyası Projesi’ni başlatıyor. Proje ile kimya sektöründe kariyer yapmayı hedefleyen gençlerin; sektördeki meslek alanlarını daha yakından tanımaları, Organik Kimya Gönüllüler Topluluğu ve çalışanları ile etkileşim kurmaları, kariyer hedeflerini planlamalarına destek verilmesi, mesleki ve kişisel gelişimlerinin sağlanması, toplumsal farkındalık ve duyarlılıklarının arttırılması, kimya sektöründe çalışmaya yönelik motivasyonlarının artırılması hedefleniyor.

İlk uygulaması Temmuz 2021 – Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Geleceğin Kimyası projesi kapsamında gençlerin kimya sektörünü tanıması amacıyla çeşitli faaliyetler gerçekleştirilecek. Gençler bu faaliyetlerden istediklerine kontenjanlar doğrultusunda katılabilirler. Gençliğin Kimyası
kapsamında yürütülecek faaliyetler;

1-Organik Kimya Gönüllüleri ile Mentorluk Görüşmeleri

  • Organik Kimya gönüllülerinin, gençlere kariyer planlamalarında yol haritası belirlemeye yardımcı olmaları, hem mesleki hem kişisel gelişim alanlarında desteklemeleri amacıyla yapılandırılmış mentorluk görüşmelerinden oluşan bire bir ve çevrimiçi olarak düzenlenecek Mentorluk Programı gerçekleştirilecektir.

2-Organik Kimya Gönüllüleri ile Webinar Seansları

  • Gençlerin kendilerini mesleki olarak geliştirmelerine ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla hem Organik Kimya, hem sektör, hem de iş-özel hayat dengesine yönelik bilgilendirici ve interaktif Webinarlar gerçekleştirilecek. Bu webinarlarda Organik Kimya’nın farklı departmanlarında rol alan profesyoneller, gençlerle bir araya gelerek bilgi ve deneyim paylaşımda bulunacaklar ve gençlerin sorularını yanıtlayacaklar.

 3-Meslek Tanıtım Videoları

  • Organik Kimya’nın farklı departmanlarında çalışan profesyonellerle hazırlanan Meslek Tanıtım Videoları ile gençlerin sektördeki farklı çalışma alanları ve birimler hakkında merak ettikleri konularda bilgilere ve sektör profesyonellerinin kariyer yolculuklarına yer verilecek.

4-Gelecekten Bir Gün Staj Programı

  • Gelecekten Bir Gün Staj Programı ile gençlerin Organik Kimya’nın farklı birimlerinden profesyonellerle bire bir zaman geçirmelerine, sektörün ve mesleklerin çalışma alanlarına dair bilgi edinmelerini sağlanacak.

5-Goals For Good Programı

  • İnteraktif oturumları ve sürdürülebilir yaşam tarzlarına katkıda bulunması amacıyla tasarlanan materyalleri ile çevrimiçi olarak gerçekleştirilen 4 modülden oluşan Goals for Good Programı, kimya sektöründe çalışmak isteyen gençleri, kendi refahlarının yanı sıra diğer insanların ve dünyanın refahı için de iyi olan hedefler belirlemeleri ve bu hedeflere ulaşmaları konusunda desteklemeyi amaçlıyor.
Kimya sektöründe kariyer hedefliyorsan ve Gençliğin Kimyası Projesi’nde yer almak istiyorsan, BAŞVURU sekmesinden başvuru formunu doldurabilirsin!
* Mentorluk Programı‘nın başvuruları bu sene için 21 Aralık 2021 tarihinde sona ermiştir. Diğer programlar için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Mentorluk Programı için önümüzdeki dönemde tekrar başvurular açılacak ve ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

Detaylı bilgi için projenin internet sayfasını ve instagram hesabını inceleyebilirsin!

Instagram: https://www.instagram.com/gencliginkimyasi/

PROJENİN BEKLENEN SONUÇLARI

  • Gençlerin, kimya sektörü ve sektörde yer alan pozisyonlar hakkında bilgilerinin artması.
  •  Kimya sektörünün, bir istihdam olanağı olarak 18-25 yaş aralığındaki gençlerin gündemine getirilmesi.
  •  İlgili alanlarda çalışmak isteyen gençler ile Organik Kimya Gönüllüleri arasında karşılıklı etkileşiminin sağlanması.
  •  Kimya sektöründe çalışmak isteyen gençlerin çevrelerine ve topluma duyarlılıklarının ve sosyal sorumluluk bilinçlerinin arttırılması.