Sıkça Sorulan Sorular

MENTORLUK NEDİR?

Mentor; yol gösteren, rehberlik eden, akıl hocası anlamlarına gelmektedir. Mentorluk, kendisinden belli bir konuda bilgi ve deneyim bakımından daha üst konumda olan kişinin olmayana yol göstermesidir. Gönüllülük esaslarına dayanır. Bu ilişkinin her türlü otoriter davranıştan uzak olması gerekir.

Mentorluktan nasıl faydalanabİlİrİm ?

Gelecek Daha Net platformuna kaydolmuş ve “genç” olarak “tanımlanmış” olmanız gerekmektedir. Profil sayfanızdaki “ihtiyaçlar” bölümüne geçerek açılan “ihtiyaç oluştur” seçeneğinde sunulan “E-mentor görüşmesi yapmak istiyorum” opsiyonunu seçerek bir süre belirlemeniz gerekmektedir. Talebiniz gönüllülerimize iletilecek ve size uygun mentor eşleşmesi, talebinize karşılık verecek gönüllü mentorlarımız tarafından gerçekleşecektir. Talebinizin karşılanma durumu ile ilgili size bir e-mail iletilecektir. Profil sayfanızı da sürekli kontrol ederek ihtiyaç oluşturabilir ve taleplerinizin durumunu kontrol edebilirsiniz.

Gelecek Daha Net konuşma odalarında nasıl mentor olabİlİrİm?

Gelecek Daha Net platformuna kaydolmuş ve “gönüllü” olarak “tanımlanmış” olmanız gerekmektedir. Profil sayfanızdaki “ihtiyaçlar” bölümüne geçerek açılan “ihtiyaç oluştur” seçeneğinde sunulan “Bir gençle E-mentor görüşmesi yapmak istiyorum” opsiyonunu seçerek bir süre belirlemeniz gerekmektedir. Talebiniz gençlerimize iletilecek ve size uygun genç/öğrenci eşleşmesi, talebinize karşılık verecek gençlerimiz tarafından gerçekleşecektir. Talebinizin karşılanma durumu ile ilgili size bir e-mail iletilecektir. Profil sayfanızı da sürekli kontrol ederek ihtiyaç oluşturabilir ve taleplerinizin durumunu kontrol edebilirsiniz.

Mentor-genç eşleşmelerİ nasıl yapılıyor ?

Siteye kayıtlı gençler ve mentorlar profil sayfalarındaki ihtiyaç tanımlama bölümünde mentorluk yapma ve alma taleplerini iletirler. Sistem en uygun eşleşmeyi yaparak iki tarafın profil sayfalarına tanımlama yaptıktan sonra uygun gün ve saat ayarı mentor ve genç tarafından düzenlenir.

İkİncİ defa görüşme yapabİlİr mİyİm ?

Genç ve mentor, isteğe bağlı olara ikinci kez görüşme yapabilir. Görüşmelerin sonunda mentor ve gence otomatik olarak değerlendirme formu gönderilmektedir. Bu değerlendirme formunda ikinci defa mentor ya da menti olmak istediğiniz ve memnuniyet seviyeniz sorgulanır. Sistemde ilk kez görüşme yapacaklara öncelik verilecektir.

Konuşma odalarında gerçekleştİrİlen görüşmeler arşİvlenİyor mu ?

Konuşma odalarındaki görüşmeler sistemde arşivlenir. GDN ekibi, bu görüşmeleri iki taraftan da izin almak kaydıyla www.gelecekdaha.net sitesinde yayınlama, site ve proje ile ilgili olarak hazırlanacak her türlü basılı, görsel yayında kullanma hakkını saklı tutar.

Vİdeo konferans ve Webİnarlar nasıl İşlİyor ?

GDN ekibi, konuşmacıyla ile görüşmeyi ayarlar, tarihi belirlenir ve platform içinde duyurulur. Kayıt süresi sonuna kadar katılım bildirimi yapanlara sistem tarafından içerisinde görüşmenin saati, tarihi ve şifreyi barındıran bir e-mail gönderilir. Görüşme gün ve saatine 10 dk kala oluşturulan özel odaya şifre bilgileriyle giriş yapılır.

İnteraktİf ve onlİne eğİtİmlere nasıl katılabİlİrİm ?

Sitemize; “Gönüllü“, “Genç“ ya da “Destekçi“ olarak üye olduğunuzda, İnteraktif ve online eğitimlere otomatik olarak kaydedilirsiniz. Katılmak istediğiniz eğitimin yanında yer alan “Eğitime Katıl“ tuşuna tıklayarak eğitimi almaya başlarsınız. Eğitimleri başarıyla tamamlayanlar katılım belgesi almaya hak kazanır

Gelecek Daha Net’ten faydalanmak İçİn özel bİr kurulum gerekiyor mu ?

Gelecek Daha Net sisteminden faydalanmak için özel bir kurulum gerekmez. İnternet bağlantısı yeterlidir.