HOLLANDA’DA OKUMAK: BÜTÇE

7b8d6f235588511f180a05aeb3260886

Hollanda’da Okumak: Bütçe

Yurtdışı denince akla gelen en büyük sorulardan biri de, ‘Nasıl para yetiştiriyorsun?, ‘Orası pahalı değil mi?’ Tabii ki pahalı. Fakat bir sürü farklı seçeneğiniz var.

–        Mesela yiyecek içecek alışverişleri için, haftada 2-3 kez kurulan pazarlara gitmenizi öneririm. Taze meyve ve sebzeleri kilo ile alabildiğiniz bu yerlerde, çoğu sebze meyveyi kilosu 1-2 euro’dan çok uygun fiyatlara alabilirsiniz. Avrupa’nın en büyük açık hava pazarı, Den Haag’da bulunuyor. Ben de Den Haag’da okuduğum için, haliyle bu fırsattan epey bir faydalandım. Pazarların görünümü hakkında fikir edinmek isteyenler, buradan bilgi alabilirler. Bu tarz yerler dışında, yiyecek içecek ihtiyacınızı çok uygun fiyata, doğal ürünlerle karşılayabiliyorsunuz.

–        Giysi, eşya vs içinse ikinci el pazarları ve bit pazarlarını öneririm. Avrupa’da çok popüler olan bu yerlerde, marka güneş gözlüklerinden, bozuk pikaplara kadar, aradığınız ne varsa bulmanız mümkün. Ayrıca çoğu öğrenci şehrinde her ay ‘Vintage Kilo Sale’ denen pazarlar kuruluyor, ve vintage giysiler kilosu 15 euro gibi makul bir fiyattan satışa çıkarılıyor. Bir kilo giysinin yaklaşık 4 parça giysi ettiğini düşünürsek, bu tarz yerlerin öğrenciler tarafından çok rağbet görmesine şaşmamak gerekiyor.

–        Hollanda’da en çok para harcayabileceğiniz şey maalesef şehirlerarası ulaşım, veya başka şehirlere tren yolculukları.

 

Sine Özkaraşahin

Gelecek Daha Net

Related Posts