HOLLANDA’DA YAŞAM: HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRACAK 11 KÜÇÜK İPUCU

900f39231cebb12c5163f6f04388e6a9

Hollanda’da Yaşam: Hayatınızı Kolaylaştıracak 11 Küçük İpucu

 1. Hollanda’da bisikletliler adeta tanrıdır. Araba ve yayalardan önce, bisikletler önceliklidir ve hemen hemen her durumda haklı bulunurlar. Yine de, bisikletinizle trafiğe çıkacağınızda, pür dikkat!
 2. Hollanda’da, ülkenin adeta yerel yiyeceklerinden biri haline gelmiş patates kızartması ketçapla yenmez. Fritsaus (mayonez benzeri patates kızartması sosu) veya pindasaus (fıstık sosu) dedikleri bu sosları patatesinizle kesinlikle denemenizi öneririm.
 3. Bisikletinizi yeni bisikletler satan bisiklet mağazalarından almayın. Her ne kadar alacağınız bisiklet iyi kalitede olacaksa da, her yıl yaklaşık 600 bin bisikletin çalındığı bir bisiklet ülkesinde, o verdiğiniz paraya değmiyor. Evet, benim de bisikletim çalınmıştı 🙁 İkinci el bisikletleri bulmak için,bu tarz gruplara ve hemen hemen her şeyin ikinci elini bulabileceğiniz, bir nevi bizim Sahibinden.com’a benzeyen, Marktplaats’a göz atabilirsiniz.
 4. Hollanda’nın mutfağı çok iyi olmasa da, her şeyin hazır olarak paketlenmiş veya kesilmiş olarak satılması, özellikle biz öğrenciler için büyük kolaylık. Albert Heijn adı verilen süpermarket tarzı, her yerde göreceğiniz mağazalarda, ‘Lazanya Paketi’, ‘Domates Çorbası Paketi’ vs adı altında, bir tarif için gereken tüm malzemeleri bir kutuya konulmuş halde bulabileceğiniz food-deal’lar mevcut. Dip not: Siz siz olun, Albert Hein To Go’lardan uzak durun; bunlar, Albert Heijn ürünlerini bulabileceğiniz, ve onun daha küçük versiyonlarıdır. Normal Albert Heijn’den daha pahalıdırlar.
 5. Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi, orası yağmuru bol bir ülke. Yağmurluksuz, şemsiyesiz çıkmayın. Özellikle kış günleri, bugün hava güzel, yağmur yağmaz demeyin. Yağar.
 6. Pazar günü akşam 18:00’den sonra tüm süpermarketler kapalıdır. Alışverişinizi bu saatten önce tamamlamaya bakın.
 7. Tüm marketler hafta içi ve Cumartesi günleri 22:00’de kapandığı için, gözünüz ‘Avondwinkel’ adı verilen mağazalarda olsun. Bunlar, tekel/market tarzı küçük, bakkal tarzı dükkanlardır ve akşam 00:00’ye kadar açık olurlar.
 8. Postanızı sık sık kontrol edin, ve devletten/belediyeden gelen kağıtları dosyalayın. Bu kağıtlar, eğer bir gün problem yaşarsanız elinizdeki en etkili kanıtlar olacaktır.
 9. Türkiye’de otobüsüm geç geldi diye şikayet ederiz, burada da erken geldi diye… Çok sık olmasa da, otobüsünüzün veya tramvayınızın 2-3 dakika erken gelmesi muhtemel. Evden ona göre çıkın.
 10. Hollanda’da banka sistemi çok gelişmiştir. Bunun tadını çıkarın. Yapabildiğiniz tüm ödemelerinizi, IBAN numaranızı kullanarak otomatiğe bağlayın, sıkıntı çekmeyin.
 11. BONUS İPUCU: Bir öğrenci olarak, Hollanda’da en çok taptığım yerlerden biri, 2 euro’luk enfes kahvaltısıyla Hema. Aşırı doyurucu olan bu kahvaltı, haftaiçleri saat 9-10 arası servis edilip, sizi neredeyse tüm gün tok tutabilme kapasitesine sahip. İnanılmaz indirim sağlayan Hemakaart almayı da unutmayın.

 

Sine Özkaraşahin 

Gelecek Daha Net

Related Posts