GENÇLER İÇİN KARANTİNA GÜNLERİNDE YAPILACAKLAR LİSTESİ

101162b3c76ff0e85eb1665c516011fe

Gençler İçin Karantina Günlerinde Yapılacaklar Listesi

Hepimizin bildiği üzere ülke olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz. Okullarımıza gidemiyor, sosyal hayatımızı bir süreliğine donduruyor ve evlerimize çekilerek bu sıkıntılı dönemin geçmesi için iyi dileklerde bulunuyoruz. Evde kaldığımız sürenin uzaması hepimizin dengesini bozmuş ve canını oldukça sıkmış olabilir.

Geçen bu süre bazı konuları fark etmemi sağlarken bu zamanı verimli bir şekilde geçirmenin yollarını aradım ve neler yapılabileceğiyle ilgili kendimce bir liste hazırladım. Sizin de bu listenin faydasını görmenizi umarak hazırlamış olduğum listeyi sizlerle de paylaşmak istedim.

Öğrenmek istediğiniz/ geliştirmek istediğiniz bir dil varsa buna zaman ayırın.

Evde kalmanız ve meşgul olmamanız kendinizi geliştirmek açısından verim sağlayabilir. Bir kitap veya sözlük alarak bir yerlerden başlamayı düşünebilirsiniz. Uygulama üzerinden öğrenmeyi tercih ederseniz “Busuu, Dualingo” gibi uygulamaları telefonunuza indirerek kolaylıkla başka bir dil öğrenmek için ilk adımlarınızı atabilirsiniz. Bildiğiniz bir dili yalnızca geliştirmeyi veya konuşmanızı ilerletmeyi planlıyorsanız o dillerde dizi/film izlemek etkili olabilir.

Kitap okuma saatleri belirleyin ve her gün o saatlerde kitabınızı okumayı aksatmayın.

Kitap okumak zaman harcarken en çok verim alabileceğiniz aktivitelerden biridir. Uzun zamandır ertelediğiniz veya okumak için sınavların bitmesini beklediğiniz kitaplarınız varsa okumak için tam zamanı. Kendinize bir kitap listesi ve okuma saatleri belirleyin. Bitirdiğiniz kitapların yanına işaret koyarak okumaya devam ederseniz bu hem sizi bir diğerine geçmek için motive eder hem de kaç kitap okuduğunuzu görmenizi sağlar.

Film izlemek boş zamanlarınızın hem eğlenceli hem de öğretici geçmesini sağlayabilir.

Bilindiği gibi, her yıl binlerce film vizyona girerken bir o kadar film de rafa kaldırılır. Bu süreçte rafa kaldırılan filmleri keşfedip aynı zamanda pek çok şey de öğrenebilirsiniz. Merak ettiğiniz konularda belgeseller izleyebileceğiniz gibi, yine ilginizi çeken konularda filmler izleyip de bilgi edinebilirsiniz. Bir anlam ve amaç için yapılmış filmlere ilginiz varsa (https://www.neoldu.com/en-iyi-filmler-unutulmaz-filmler-ve-film-onerileri-33267h.htm) neoldu.com sitesinin hazırlamış olduğu listeye bakmanızı öneririm. Daha çok eğlenmeye ihtiyacım var derseniz, onedio’nun sizin için bir listesi var (https://onedio.com/haber/kahkaha-atmaktan-karniniza-agrilar-girmesine-neden-olacak-45-komedi-filmi-707685).

Hepimiz karantinanın bir tatil olmadığının ve getirdiği stresin farkındayız. Peki, sizi karamsar düşüncelerden nasıl uzaklaştırabiliriz?

Meditasyon pek çok kişi için kafamızdaki düşünceleri yatıştırmanın en etkili yolu diyebiliriz. Uykularınız çeşitli sebeplerden ötürü bölünüyorsa veya bulunduğunuz durumdan ötürü kaygı duyuyorsanız meditasyon yaparak bunlarla baş edebilirsiniz. Youtube’dan video izleyerek yapabileceğiniz gibi “Meditopia” uygulamasını telefonunuza indirerek de meditasyon yapabilirsiniz. Hem kafanızı dağıtıp hem de vücut geliştirmek isterseniz evde rahatlıkla fitness yapabilirsiniz. Spor salonlarında bulunan pek çok aletin evinizde olmasına imkan olmayabilir; fakat asıl önemli olan ne kadar ağırlık kaldırdığınız değil, ne kadar hareket ettiğinizdir aslında. Dışarıya çıkamadığımız ve sınırlı bir alan boyunca ilerleyebildiğimiz için spor yapamayacağınızı düşünmeyin. Youtube’da evde spor yaparak sıkılaşmak için çok fazla ve etkili videolar bulunmakta, kendinize en uygun olanını seçip gününüzün belli bir zamanını buna ayırırsanız emin olun etkisini göreceksiniz. Cep telefonunuza indirebileceğiniz: “ToneItUp” uygulamasını özellikle tavsiye ederiz.

Hepimiz hayatımızın belli bir döneminde bir oyuna başlayıp o oyunun saatlerimize mal olmasına izin vermişizdir. Bu kadar boş zamanımızın olduğu bir zamanda bir oyuna başlamak bize neden zaman kaybı yaratsın ki?

Bilgisayar oyunları, kutu oyunları, strateji oyunları… Sayılabilecek ve çoğumuzun bilmediği birçok oyun türü olduğuna eminim. Evde kaldığımız süre boyunca kimi zaman ailemizle oynayabileceğimiz, kimi zaman arkadaş grubumuzla internet üzerinden giriş yaparak oynayabileceğimiz çok fazla oyun var. Hem öğretici hem de ailenizle birlikte olabileceğiniz bir oyun arıyorsanız puzzle, scrabble doğru kararlar olacaktır. Tek başınıza veya arkadaşlarınızla oynamak isterseniz, bilgisayarınıza veya telefonunuza indirip oynayabileceğiniz çok sayıda oyun bulabilirsiniz. Şimdi, en çok ilginizi çeken oyunu bulup indirmenin tam zamanı!

Aylin Güçlü

Related Posts